Niezastąpiona pomoc w zróżnicowanym terenie?

Kilka słów o kijach trekkingowych Black Diamond

Jest pomysł: kilkudniowy trekking z plecakiem! Najlepiej w Karkonoszach, Tatrach albo Alpach. Ale Julijskich. A może udział w kilkugodzinnym biegu górskim?
Potem chwila przemyśleń i dylematy. Jaki transport, trasa, noclegi i najważniejsze: ekwipunek. Co ze sobą zabrać, aby nasze mikro plany nie przekształciły się w mega klapę? Biorąc pod uwagę rodzaj aktywności, zmienność warunków pogodowych, sytuacje awaryjne i to, że nie da się wszystkiego przewidzieć…  
Podstawowy zestaw pasjonata aktywności górskich uzależniony jest od jego potrzeb, indywidualnych preferencji czy możliwości finansowych. Bardzo ważne by zapewniał odpowiedni komfort i bezpieczeństwo, niezależnie od sytuacji.  W ramach niezbędnego minimum, warto się zaopatrzyć w wygodne obuwie, plecak oraz odzież techniczną. Prowiant, mapę i czołówkę, a także apteczkę przydatną w sytuacjach awaryjnych. Przydatne mogą okazać się również kije trekkingowe. Kiedyś kojarzone tylko z narciarstwem, dzisiaj również z trendem modowym. Jednakże potrafią znacznie ułatwić poruszanie się po szlakach, ale o tym poniżej.

Dlaczego kije?
 

Kije Trekkingowe w ciągu ostatnich lat stały się nieodzowny elementem górskich przygód. Używane zarówno przez amatorów, jak i zawodowych biegaczy czy himalaistów. Pomagają pokonywać najtrudniejsze, najbardziej wymagające przejścia. Korzystanie z nich niesie ze sobą szereg korzyści. Znacznie odciążają stawy kolanowe i kręgosłup. Stanowiąc dodatkowe punkty podparcia, zwiększają stabilizację i bezpieczeństwo w trakcie pokonywania różnych nierówności, śliskich czy stromych odcinków. Dzięki nim wzrasta wydajność użytkownika (szczególnie na mocnych podejściach i zejściach), ponieważ możemy się zdecydowanie pewniej poruszać po szlaku.

 W gąszczu modeli
 

Kategoria kijów trekkingowch od zawsze stanowi dla producentów duże pole do popisu. Wymyślne konstrukcje powstałe przy wykorzystaniu najnowszych technologii gwarantują niezawodność i bezpieczeństwo. Tymczasem mnogość modeli na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać ten jedne, jedyne, idealnie dopasowane do naszych potrzeb i charakteru aktywności? W trakcie poszukiwań warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z ważniejszych jest materiał, z których zostały wykonane kije. Oprócz wytrzymałości stanowi on o wadze i innych istotnych parametrach. Marka Black Diamond stawia na specjalny stop aluminium oraz carbon, dzięki czemu produkowane przez nią modele przy zachowaniu niskiej wagi cechują się wysoką trwałością i odpowiednią sztywnością. Pomagają zachować równowagę w trudnym terenie, bez obaw o szybkie wygięcie czy złamanie.

Black Diamond Trail
Black Diamond Trail Women's
Black Diamond Pro Trail
Black Diamond Trail Pro Women's
A co z konstrukcją kijków trekkingowych?
 

Większość modeli dostępnych na rynku posiada konstrukcję segmentową. Głównie ze względu na wygodę przenoszenia i  wagę. Przymocowanie do plecaka egzemplarza o stałej długości zdecydowanie ograniczałoby swobodę ruchów. Jednak taka konstrukcja sprawdza się w kijach narciarskich lub do Nordic Walking. Czyli tam gdzie kompaktowość nie liczy się tak bardzo, jak podczas górskich ekspedycji. Łatwe troczenie jest na tyle istotną kwestią, iż producenci co rusz prześcigają się w projektowaniu coraz to mniejszych po złożeniu modeli. Black Diamond posiada w swojej ofercie głównie kije trzy segmentowe (w tym model Black Diamond Trail Back). Najpopularniejsze na szlakach, nie sprawiające kłopotu w transporcie. Ale znajdziemy również nieco cięższy, solidny model dwu segmentowy Black Diamond Trail Sport 2. Natomiast bardzo ciekawym, wyróżniającym się rozwiązaniem jest profesjonalna seria  Z-pole. Charakteryzuje ją bardzo niska waga oraz możliwość większej kompresji niż w kijach trzy segmentowych (ze względu na opatentowany system rozkładania/składania). Dzięki temu konstrukcja Z-pole sprawdzi się idealnie podczas ekstremalnych biegów górskich.

Odpowiedni system blokowania, czyli jaki?
 

Odnosząc się do powyższych informacji nie trudno się domyślić, że kije trekkingowe o konstrukcji segmentowej posiadają regulację długości. Kiedyś na szlakach królował klasyczny system skręcany. Pozwalał na wygodną zmianę wysokości kijków w zależności od wzrostu użytkownika czy charakteru aktywności. Niestety nie był bez wad, ponieważ często ulegał zatarciom czy innym awariom tracąc swoją skuteczność. Ponadto obsługiwanie skręcanej blokady w rękawicach nie należy do łatwych. Dlatego też producenci zaczęli stosować systemy blokujące zewnętrzne. Są one zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu i przy odpowiednim wyregulowaniu mało podatne na skracanie pod obciążeniem. Ponadto system zewnętrzny w porównaniu do klasycznych elementów rozporowych nie zużywa się tak szybko, nie zaciera i nie zamarza w trudnych warunkach pogodowych. Dodatkowo cechuje się ponadprzeciętną wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Tak też jest z opatentowanymi w kijach Black Diamond zapięciami FlickLock® oraz FlickLock® PRO (wykonane ze stopów lekkich). Umożliwiają one szybkie, precyzyjne wyregulowanie kijków, nawet jedną ręką. Niezależnie od wilgotności powietrza czy temperatury zewnętrznej. Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie wspomnianych systemów z unikalnym zapięciem samoblokującym SmashLock czy niżej opisaną konstrukcją sondy. Hybrydowa budowa jeszcze bardziej zwiększa komfort użytkowania, jak w przypadku modelu Black Diamond Trail Pro.

Kolejną alternatywą dla klasycznych elementów rozporowych jest zaawansowany system Z-Pole. Pozwala on rozłożyć/złożyć kije w mgnieniu oka, gdyż blokują się one w podobny sposób jak sondy lawinowe. Segmenty składają się na wcisk, a przed rozpadnięciem i zgubieniem poszczególnych elementów chronią je elastyczne łączniki z kevlarowego sznurka zatopionego w plastikowej otulinie. Takie rozwiązanie zdecydowanie redukuje wagę i wielkość kijków po złożeniu. Przy wyborze tego systemu należy jedna pamiętać o jego mniejszej wytrzymaości na duże obciążenia (na przykład podczas marszu z ciężkim plecakiem) niż w modelach z zapięciami FlickLock®. Zawsze starajmy się dopasować system do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

A co z rękojeścią?
 

Element ten stanowi podstawę jeśli chodzi o komfort użytkowania kijków trekkingowych. Wygodna, ergonomiczna rączka pozwala na pewny chwyt i oparcie nawet w najtrudniejszym terenie. Obecnie na rynku jest wiele modeli, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie. Niektórzy lubią twarde, profilowane rękojeści z kompozytu gumowego, inni preferują naturalny korek (Black Diamond Trail Ergo Cork) czy hybrydową konstrukcję łącząca różne materiały (Black Diamond Trail Back). Jednak największą popularnością cieszy się miękka konstrukcja z gęstej pianki. Jej struktura zapewnia komfortowe trzymanie, zapobiegając mocnemu poceniu się dłoni, a co za tym idzie jej ślizganiu. Dodatkowo niweluje drgania wynikające z uderzeń kijków o podłoże. Jest również bardzo wytrzymała. Odporna na wilgoć i zmiany temperatur. Znajdziemy ją między innymi w modelach Black Diamond Distance FLZ i Black Diamond Trail Women’s.

Ważnym aspektem jest również ergonomia rekojeści, która przekłada się na wielogodzinne użytkowanie kijków bez uczucia dyskomfortu.  W celu jej podwyższenia niektóre modele posiadają konstrukcję pochyloną pod kątem 15 stopni (Black Diamond Trail Ergo Cork Women’s), zapewniając tym samym optymalną pozycję dłoni oraz nadgarstków. Nie męczą się tak bardzo jak przy prostych, klasycznych rozwiązaniach. Ponadto bardzo praktycznym rozwiązaniem jest przedłużenie rączki. Umożliwia ono błyskawiczne obniżenie punktu trzymania kija, niezastąpione między innymi podczas wspinaczki po bardzo stromym terenie czy trawersowania. Dopełnieniem całości są wygodne, miękkie pętle nadgarstkowe. Pozwalają na szybkie dopasowanie praktycznie do każdej dłoni i wygodne oparcie na nich ciężaru ramienia. Dobrze wyregulowane świetnie odciążają.

Black Diamond Distance FLZ
Black Diamond Alpine Ergo
Black Diamond Trail Sport 2
Black Diamond Trail Ergo Cork
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
 

Sporo modeli na rynku wyposażona jest w system amortyzujący, ale czy warto zakupić takie kije? Z założenia mają one podnieść komfort poruszania się, dzięki zmniejszeniu obciążenia przenoszonego na stawy. Jak w przypadku opatentowanego przez Black Diamond absorbera Control Shock®. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas zejść, jednak sprężynowanie kijka wynikające z działania amortyzatora może niektórym przeszkadzać i dawać poczucie niestabilności. Na pewno kije wyposażone w owy system są dobrym rozwiązaniem dla osób z chorymi stawami oraz przy dużym obciążeniu – bardzo ciężki plecak. Ważą jednak nieco więcej od standardowych modeli, więc przy wyborze czegoś dla siebie warto się zastanowić czy anti-shock jest nam niezbędny.

Końcówki kijków. Niewielki element mający duże znaczenie w trakcie użytkowania kijków. Odpowiednio twardy i wytrzymały posłuży przez lata bez niespodziewanych awarii. Marka Black Diamond stosuje we wszystkich swoich modelach końcówki widiowe (z węglików spiekanych). Odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych zapewniają stabilne podparcie. Ponadto w razie czego można je wymienić. Albo cały grot, albo samą końcówkę, co pozwala nieco zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Dzięki temu również nie ma potrzeby wymiany całego kija. W ofercie marki znajdziemy również gumowe nakładki na końcówki, pozwalające na komfortowe poruszanie się po twardych nawierzchniach.

Komfort użytkowania podnosi również szeroka gama dostępnych akcesoriów do kijków Black Diamond. Przydatne w zimie talerzyki, dodatkowe pętle nadgarstkowe, nakładki amortyzujące czy choćby poszczególne segmenty danego modelu. Gdy zdarzy się wpadek i złamiemy kij, bądź zgubimy grot nie trzeba ponosić ogromnych kosztów związanych z kupnem nowych kijków. Wystarczy zaopatrzyć się w dany element.

Black Diamond Alpine Z-Pole Baskets
Black Diamond Tech Tips - Carbide
Black Diamond Z-Pole Baskets
Black Diamond Z-Pole Baskets

Korzystanie z kijków trekkingowych niesie ze sobą szereg korzyści. Przy ich wyborze warto jednak głęboko zastanowić się czego potrzebujemy. Tak aby długo cieszyć się sprzętem adekwatnym do naszych oczekiwań. Zadajmy sobie pytanie: gdzie będą używane, w jakim terenie, do jakiej aktywności? A potem wybierzmy te najbardziej komfortowe, zapewniające bezpieczeństwo i wygodę w trudnym terenie.

tripadvisor flickr americanexpress bandcamp basecamp behance bigcartel bitbucket blogger codepen compropago digg dribbble dropbox ello etsy eventbrite evernote facebook feedly github gitlab goodreads googleplus instagram kickstarter lastfm line linkedin mailchimp mastercard medium meetup messenger mixcloud paypal periscope pinterest quora reddit rss runkeeper shopify signal sinaweibo skype slack snapchat soundcloud sourceforge spotify stackoverflow stripe stumbleupon trello tumblr twitch twitter uber vimeo vine visa vsco wechat whatsapp wheniwork wordpress xero xing yelp youtube zerply zillow px aboutme airbnb amazon pencil envelope bubble magnifier cross menu arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right envelope-o caret-down caret-up caret-left caret-right